مایکروسافت به‌تازگی از سه مدل هوش مصنوعی جدید از خانواده Phi-3 رونمایی کرده است. کوچک‌ترین مدل هوش مصنوعی این خانواده Phi-3 Mini نام دارد و مایکروسافت آن را در پلتفرم‌های مختلف در دسترس قرار داده است. این مدل می‌تواند روی گوشی‌های هوشمند اجرا شود.

مدل Phi-3 Mini دارای 3.8 میلیارد پارامتر است و با مجموعه‌ای از قصه‌های کودکان آموزش داده شده که توسط یک مدل زبانی بزرگ تولید شده بودند. این مدل اکنون در پلتفرم‌های Azure ،Hugging Face و Olama در دسترس است. مایکروسافت قصد دارد دو مدل دیگر با نام‌های Phi-3 Small (با 7 میلیارد پارامتر) و Phi-3 Medium (با 14 میلیارد پارامتر) را نیز عرضه کند.

مایکروسافت مدل زبانی کوچک Phi-2 را در ماه دسامبر (آذر 1402) عرضه کرد که به‌خوبی مدل‌های بزرگ‌تری مانند Llama 2 عمل می‌کرد. مایکروسافت حالا می‌گوید که Phi-3 بهتر از نسخه قبلی است و می‌تواند پاسخ‌هایی نزدیک به مدل‌های 10 برابر بزرگ‌تر ارائه دهد.

توسعه‌دهندگان Phi-3 Mini را با کتاب‌های ساده آموزش داده‌اند. آن‌ها از نحوه یادگیری کودکان از قصه‌های قبل از خواب که با کلمات و ساختارهای جمله‌ای ساده‌، موضوعات با مضمون بزرگی را مطرح می‌کنند، الهام گرفته‌اند. بااین‌حال، تعداد کافی کتاب‌های کودک برای آموزش یک مدل هوش مصنوعی وجود ندارد؛ بنابراین آن‌ها با مجموعه‌ای از کلمات ساده از یک مدل زبانی بزرگ خواستند که کتاب‌های جدیدی برای آموزش Phi-3 Mini تولید کند.

مدل‌های هوش مصنوعی کوچک اغلب برای اجرای ارزان‌تر هوش مصنوعی در دستگاه‌های شخصی مانند موبایل و لپ‌تاپ‌ها مناسب هستند. مایکروسافت نیز اوایل سال جاری میلادی گزارش داد که درحال ساخت تیمی است که به‌طور خاص روی مدل‌های سبک‌تر هوش مصنوعی متمرکز باشند. در کنار خانواده Phi، این شرکت مدل Orca-Math را نیز توسعه داده که در حل مسائل ریاضی قدرتمند است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟

pwa

خانه
پنل کاربری
وبلاگ
جستجو