پس از نقشه برداری از درون مریخ، ماموریت InSight ناسا امسال به پایان می رسد

0 0
Read Time:4 Minute, 1 Second

9110-22450-pia23203-16x9.jpg

این دومین سلفی کامل ناسا InSight در مریخ است. فرودگر از زمان گرفتن اولین سلفی خود، کاوشگر حرارتی و لرزه‌سنج خود را از عرشه خود خارج کرده و آنها را روی سطح مریخ قرار داده است. یک پوشش نازک از غبار اکنون فضاپیما را نیز پوشانده است.

NASA/JPL-Caltech

کاوشگر مریخ InSight ناسا در تابستان امسال به ماموریت علمی خود پایان می دهد و پس از قطع برق تا پایان سال جاری کاملاً غیر قابل استفاده خواهد بود. ناسا روز سه شنبه گفت. در حالی که ماموریت در حال پایان است، میراث فرودگر تازه در حال شکل گیری است، زیرا دانشمندان داده های “بی سابقه” را که Insight در اعماق درون مریخ جمع آوری کرده و همچنین آب و هوا و میدان مغناطیسی آن را مطالعه می کنند.

بروس بانرت، محقق اصلی اینسایت برای آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: «قبل از اینسایت، درون مریخ یک علامت سوال بزرگ بود. ما فقط این تصویر واقعا مبهم از آنچه در داخل مریخ می‌گذرد داشتیم. اکنون می‌توانیم در واقع یک تصویر کمی دقیق ترسیم کنیم.»

و در حالی که InSight امسال با از دست دادن انرژی به آرامی از کار می افتد، هنوز در حال جمع آوری داده های ارزشمند است. در 4 می، InSight یک مارش لرزه 5 ریشتری – بزرگترین زمین لرزه ای که با ضریب 10 ثبت شده است.

1332-pia25282-infographic-figure-b-title-plus-detailed-annotations.jpg

NASA/JPL-Caltech

به لطف تمام داده‌هایی که InSight جمع‌آوری کرده است، دانشمندان می‌توانند ضخامت پوسته مریخ را در 10 کیلومتری و همچنین اندازه هسته آن را در 50 کیلومتری تخمین بزنند.

بانرت توضیح داد که این اطلاعات خاص به ما این امکان را می دهد که اکنون به عقب برگردیم و به مدل های خود از شکل گیری سیاره ها نگاه کنیم، به چگونگی تکامل سیارات از ابری از غبار که به دور خورشید می چرخند نگاه کنیم.

او گفت که با داده‌های جدید، «ما قبلاً توانسته‌ایم دو سوم مدل‌های شکل‌گیری سیاره‌ای را که در آنجا وجود دارند، فقط با نگاه کردن به اندازه و چگالی هسته و ضخامت پوسته حذف کنیم. “

از زمان فرود بر روی مریخ در نوامبر 2018، InSight – مخفف کاوش داخلی با استفاده از تحقیقات لرزه‌ای، ژئودزی و انتقال گرما – امواجی را که در داخل سیاره حرکت می‌کنند با یک لرزه‌سنج اندازه‌گیری می‌کند. InSight همچنین یک کاوشگر برای اندازه گیری دمای داخلی و جریان گرمای سیاره به مریخ آورد. با این حال، دستگاه – با نام مستعار “مول” – به یک لایه پوسته غیرمنتظره در خاک مریخ برخورد کرد، بنابراین نتوانست آنقدر پایین بیاید که اندازه‌گیری‌های مورد نظر خود را انجام دهد.

بانردت گفت که مشکلات مربوط به خال “احتمالا بزرگترین ناامیدی ماموریت بود.” با این حال، او گفت، با این حال، اهداف اصلی که تیم او ابتدا برای InSight ایجاد کرد، همگی محقق شدند. در واقع، اهداف علمی اولیه ماموریت در اولین سال مریخ (تقریباً دو سال زمینی) محقق شد و فرودگر اکنون در یک ماموریت گسترده.

داده‌های جمع‌آوری‌شده طی سه سال و نیم گذشته، و همچنین داده‌هایی که InSight به جمع‌آوری آنها ادامه می‌دهد، همگی آرشیو شده و در دسترس کل جامعه علمی هستند. بانرت گفت که این باید “برای دهه های آینده” ارزشمند باشد.

چرا ماموریت اکنون به پایان می رسد؟

در حالی که InSight هنوز در حال جمع آوری داده ها است، فرودگر بسیار گرد و غبار شده است. آنقدر گرد و غبار است که دو پنل خورشیدی تقریباً 7 فوتی آن نسبت به ابتدا انرژی کمتری تولید می کنند. در آغاز مأموریت خود، پنل های خورشیدی InSight در هر روز مریخی حدود 5000 وات ساعت تولید می کردند که برای روشن کردن یک اجاق برقی برای یک ساعت و 40 دقیقه کافی است. در حال حاضر، آنها تقریباً 500 وات ساعت در هر سل تولید می کنند – برای روشن کردن همان اجاق برقی فقط برای 10 دقیقه کافی است.

26747-pia25284-web.jpg

اولین سلفی کامل فرودگر که پانل های تمیز را نشان می دهد، گرفته شد دسامبر 2018; سلفی غبارآلود (در سمت راست) از تصاویر گرفته شده است در ماه مارس و آوریل 2019.

NASA/JPL-Caltech

علاوه بر این، تغییرات فصلی در مریخ، تولید برق را برای پنل‌های خورشیدی سخت‌تر می‌کند. طی چند ماه آینده، گرد و غبار بیشتری در هوا وجود خواهد داشت که باعث کاهش نور خورشید می شود.

بنابراین در بهار امسال، ناسا لرزه‌سنج را به‌طور مداوم اجرا می‌کند، و عملیات آن تا پایان تابستان خاموش می‌شود. در همین حال، بازوی روباتیک InSight به زودی در وضعیت استراحتی قرار می گیرد که به آن «ژست بازنشستگی» می گویند که به آن اجازه می دهد عکس بگیرد. هنگامی که InSight قدرت بسیار پایینی دارد، همچنان می‌تواند تا زمانی که در پایان سال کاملاً بازنشسته شود، تعدادی عکس بگیرد.


لینک منبع

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

نوشته های مشابه

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا