پرواز آزمایشی بدون سرنشین استارلاینر بوئینگ برای اولین بار در ایستگاه فضایی بین المللی پهلو گرفت

0 0
Read Time:3 Minute, 12 Second

starliner-oft-2-launch2-boeing-nasa.jpg

تصویر: NASA/Joel Kowsky

عصر جمعه، فضاپیمای CST-100 استارلاینر بوئینگ به عنوان بخشی از آزمایش پرواز بدون خدمه برای برنامه خدمه تجاری ناسا، با موفقیت به ایستگاه فضایی بین المللی لنگر انداخت.

استارلاینر از مجتمع پرتاب فضایی-41 با موشک Atlas V اتحاد پرتاب متحد (ULA) در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب شد. پس از پرتاب به مدار، استارلاینر مجموعه‌ای از نمایش‌های سیستمی را برای تأیید «سالم» بودن فضاپیما انجام داد و می‌تواند با خیال راحت مانور دهد.

به گفته بوئینگ، کنترل‌کننده‌های زمینی در هیوستون از سیستم‌های خودمختار استارلاینر برای هدایت فضاپیمای بدون خدمه در مدار استفاده کردند، در حالی که فضانوردان در ایستگاه فضایی استارلاینر را در طول پرواز زیر نظر داشتند و گاهی به فضاپیما دستور می‌دادند تا قابلیت‌های کنترل را تأیید کند.

جیم چیلتون، معاون ارشد اسپیس و پرتاب بوئینگ گفت: «استارلاینر قابلیت ایمن، خودگردان و قابلیت اتصال را به اثبات رسانده است.

خود فضاپیما دارای یک سیستم پشتیبانی حیاتی کاملاً کاربردی و همچنین سایر سیستم‌های حیاتی برای پشتیبانی از انسان است. برای این مأموریت آزمایشی خاص، استارلاینر حدود 500 پوند از تامین کنندگان محموله و خدمه ناسا و بیش از 300 پوند محموله بوئینگ را به ایستگاه فضایی حمل کرد.

خواندن: آیا فضاپیمای استارلاینر بوئینگ، رقیب اسپیس ایکس، سرانجام به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رسد؟

هر دو بوئینگ و ناسا گفتند این آزمایش پرواز به جمع آوری اطلاعات بیشتر برای کمک به تأیید فضاپیما برای مأموریت های خدمه به ایستگاه فضایی بین المللی کمک می کند، جایی که Starliner می تواند تا چهار خدمه را همزمان حمل کند.

کاترین لودرز، معاون مدیر عملیات فضایی ناسا گفت: «من از تیم‌های ناسا، بوئینگ و اتحاد پرتاب یونایتد که پشتکار، عزم و تعهد خود را برای اطمینان از آمادگی ما برای پرتاب امروز و برای این آزمایش پرواز نشان دادند، بسیار سپاسگزارم.

وی افزود: «ما چیزهای زیادی یاد گرفته‌ایم که برای آماده شدن برای این مأموریت با هم کار کرده‌ایم، و مشتاقانه منتظر هستیم تا فضاپیما را برای اولین بار به ایستگاه فضایی ببینیم و همچنان که برای پرواز با فضانوردان خود در Starliner آماده می‌شویم، به یادگیری و پیشرفت ادامه دهیم. ”

بوئینگ گفت در حالی که استارلاینر تا روز چهارشنبه در ایستگاه فضایی لنگر انداخته است، هواپیما باتری خود را با استفاده از آرایه های خورشیدی شارژ می کند در حالی که خدمه ایستگاه فضایی چک های دوره ای سیستم را انجام می دهند و کنترل کننده های زمینی داده های جمع آوری شده در طول پرواز را ارزیابی می کنند.

همچنین انتظار می‌رود این فضاپیما با بیش از 600 پوند محموله، از جمله مخازن اکسیژن قابل استفاده مجدد که روی زمین بازسازی شده و در پرواز آینده به ایستگاه بازگردانده می‌شوند، بازگردد.

ورود استارلاینر به ایستگاه‌های فضایی هشت سال پس از آن اتفاق می‌افتد که ناسا برای اولین بار به بوئینگ 4.2 میلیارد دلار برای ساخت استارلاینر و کمک به آژانس دولتی کمک کرد. طرح های یک صنعت فضایی تجاری به زندگی در آن زمان به اسپیس ایکس نیز 2.6 میلیارد دلار برای ساخت Crew Dragon اعطا شد.

این جدیدترین پرتاب دومین پرواز بدون خدمه استارلاینر است، اما سومین تلاش این شرکت برای آزمایش استارلاینر پس از دومین تلاش سال گذشته به دلیل مشکلاتی در سیستم سوپاپ خراشیده شد. بوئینگ اولین استارلاینر را در دسامبر 2019 به فضا پرتاب کرد، اما به دلیل نقص نرم افزاری، فضاپیما مجبور شد قبل از لنگر انداختن در ایستگاه فضایی به زمین بازگردد.


لینک منبع

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

نوشته های مشابه

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا