نحوه تست رم با Windows Memory Diagnostic

0 0
Read Time:2 Minute, 46 Second

رم بد می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در ویندوز شود: خراب شدن، یخ زدن یا صفحه آبی وحشتناک مرگ. در ویندوز 10 و ویندوز 11 می توانید با ابزار Windows Memory Diagnostic حافظه فیزیکی معیوب را تست کنید.

شناسایی رم ویندوز خراب
تصویر: saikorn/Adobe Stock

اگر دستگاه ویندوز شما مرتباً خراب می شود، یخ می زند یا صفحه آبی وحشتناک مرگ را به شما می دهد، ممکن است حافظه فیزیکی معیوب داشته باشد. خوشبختانه، ویندوز 7 تا ویندوز 11 دارای یک ابزار داخلی است که به شما کمک می کند این مورد را آزمایش کنید.

اگر ویندوز تشخیص دهد که RAM شما ممکن است از کار بیفتد، به طور خودکار ابزار تشخیص حافظه را هنگام بوت شدن دستگاه اجرا می کند. با این حال، اگر می‌خواهید سریع‌ترین نتایج را داشته باشید، می‌توانید خودتان نیز این ابزار را اجرا کنید.

دیدن: Google Workspace در مقابل مایکروسافت 365: تجزیه و تحلیل کنار هم با فهرست چک (TechRepublic Premium)

برای ویندوز 10 و 11، روی نماد Start کلیک راست کرده و Run را انتخاب کنید یا روی نماد جستجو کلیک کنید، mdsched را وارد کنید و enter را فشار دهید (شکل A).

شکل A

شکل A RAM ویندوز
تصویر: اسکات ماتسون/تکنولوژی جمهوری.

گزینه Restart Now And Check for Problems یا Check for Problems The Next I Start My Computer را انتخاب کنید. اگر اکنون راه‌اندازی مجدد و اجرای ابزار را انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که کار خود را ذخیره کنید و قبل از انجام این کار، برنامه‌های باز را ببندید. پس از راه اندازی مجدد دستگاه، ابزار تست حافظه را اجرا و اجرا می کند (شکل B).

شکل B

fig-b-windows-ram
تصویر: اسکات ماتسون/تکنولوژی جمهوری

برای تغییر گزینه های تست می توانید F1 را فشار دهید یا اجازه دهید با تنظیمات استاندارد اجرا شود (شکل ج).

شکل ج

انجیر سی رام ویندوز
تصویر: اسکات ماتسون/تکنولوژی جمهوری

تست استاندارد باید برای اکثر سناریوهای عیب یابی کار کند. اجازه دهید آزمایش اجرا شود، که بسته به پیکربندی حافظه شما ممکن است بیش از 20 یا 30 دقیقه طول بکشد.

پس از اتمام تست، ویندوز به راه اندازی ادامه می دهد و در نهایت یک پاپ آپ ظاهر می شود که نتایج را نشان می دهد.

همچنین می توانید نتایج را با کلیک راست روی نماد Start، انتخاب Computer Management، گسترش Event Viewer، گسترش Windows Logs، کلیک کردن روی System و سپس انتخاب آخرین گزارش با MemoryDiagnostics-Results به عنوان منبع، مشاهده کنید.شکل D).

شکل D

fig-d-windows-ram
تصویر: اسکات ماتسون/تکنولوژی جمهوری

اگر خوش شانس باشید، هیچ خطایی نخواهید دید. اگر خطایی در لیست وجود دارد، ممکن است RAM شما معیوب باشد. این ممکن است فقط مستلزم حذف و تمیز کردن حافظه و اسلات‌های مربوطه باشد – هوای فشرده برای این کار خوب عمل می‌کند – اما اگر مشکلات همچنان ادامه داشت، ممکن است وقت آن رسیده باشد که RAM خود را جایگزین کنید.

اگر چندین رم DIMM دارید، توصیه می‌کنم قبل از اجرای مجدد تست حافظه، هر کدام را بخرید و سپس آن را به نوبه خود تعویض کنید تا رم معیوب را جدا کنید. اگر فقط یکی از آنها معیوب باشد، ممکن است نیازی به پرداخت هزینه برای تعویض چند DIMM نداشته باشید.

اگر همه چیز شکست خورد و مطمئن نیستید که چگونه ادامه دهید، برای راهنمایی بیشتر با سازنده دستگاه خود تماس بگیرید.


منبع خبر

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

نوشته های مشابه

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا