رئیس مایکروسافت می‌گوید ماهیت جنگ سایبری در حال تکامل است

0 0
Read Time:3 Minute, 37 Second

همانطور که جنگ جهانی اول ظهور نیروهای هوایی را به عنوان ابزار میدان نبرد دید، جنگ روسیه علیه اوکراین برد اسمیت، رئیس مایکروسافت، گفت که در زمان واقعی نشان می‌دهد که جنگ با چه سرعتی تکامل می‌یابد تا فناوری‌های جدید را ترکیب کند، با تبدیل شدن جنگ سایبری به ابزاری شناخته‌شده و کارشناسان امنیتی به اندازه نیروهای خط مقدم حیاتی.

در سخنرانی طولانی ارائه شده به رویداد Envision این شرکت در بریتانیااسمیت گفت در حالی که روزنامه ها گزارش خواهند کرد که حمله در ساعات اولیه 24 فوریه 2022 آغاز شد، در واقع روسیه برای مدتی از حملات سایبری علیه اوکراین استفاده می کرد – ابتدا به عنوان جنگ روانی، اما بعدا به شکلی مخرب تر.

اولین گلوله ها در این نبرد در واقع در فضای سایبری شلیک شد. و ما در مایکروسافت اولین کسانی بودیم که آنها را دیدیم. اولین سلاحی که شلیک شد… به بیش از 300 هدف در سراسر دولت اوکراین، به سمت شرکت های فناوری اطلاعات و بانک ها و شرکت های کشاورزی شلیک شد. اسمیت گفت: این شلیک همزمان توسط ارتش روسیه به صورت هماهنگ انجام شد.

«یکی از درس‌های اینجا کمی شبیه درسی است که وقتی جنگ از دریا به هوا منتقل شد، مسافت‌ها کاهش یافت و سرعت‌ها افزایش یافت. اما مورد امروز این است که سلاح‌ها می‌توانند با سرعت نور در نیمه‌ی راه جهان حرکت کنند، بسیار سریع‌تر از هر سلاح مافوق صوت که هر نظامی به دنبال توسعه آن است. بنابراین یک خط مقدم جدید ایجاد کرده است.»

اسمیت گفت که دقیقاً مانند آنچه اکنون انتظار می رود شاهد جنگ های آبی خاکی با نیروهای زمینی، دریایی و هوایی باشیم، اکنون این حملات متعارف با حملات سایبری ترکیب می شوند.

ما در زمان واقعی، تکامل این جنگ ترکیبی را می بینیم. ما اکنون بارها آن را دیده‌ایم… ما امواجی از حملات مخرب علیه صدها هدف مختلف را دیده‌ایم.

و آنچه ما با گذشت زمان دیدیم این است که رویدادها چگونه به هم مرتبط می شوند. به عنوان مثال، ما دیدیم که چگونه در عرض چند روز، روس‌ها از تخریب یک شبکه در یک نیروگاه هسته‌ای به حمله به آن نیروگاه هسته‌ای می‌رسند. می دیدیم که چگونه آنها از تلاش برای ایجاد اختلال در شبکه شهری اطراف فرودگاه به تلاش برای حمله و تصرف فرودگاه می روند.

ما دیده‌ایم که زمان کاهش می‌یابد و زمان‌ها را به چند دقیقه و در مواقعی فقط در یک یا دو روز افزایش می‌دهد. این شکل جدیدی از جنگ آبی خاکی در فضای سایبری است.»

پنهان شدن در ابر

اسمیت همچنین در مورد چگونگی کار مایکروسافت در پشت صحنه برای کمک به دولت اوکراین و بسیاری دیگر از سازمان‌های بخش خصوصی برای محافظت از خود با انتقال عملیات و داده‌های خود به فضای ابری با سرعتی سرسام‌آور تأمل کرد.

یک هفته قبل از شروع آن جنگ در فوریه سال جاری، دولت اوکراین به طور کامل در اتاق های سرور و ساختمان های دولتی کار می کرد. اسمیت گفت: دولت متوجه شد که مکان بسیار خطرناکی برای قرار دادن زیرساخت های دیجیتالی خود است.

ما متوجه شدیم که در این مورد، نه تنها به انتقال داده‌ها و زیرساخت‌های آن‌ها به ابر، بلکه به انتقال آن‌ها به ابر در خارج از اوکراین نیاز داریم، و این یکی از جالب‌ترین درس‌های این جنبه از کار است. بهترین راه برای محافظت از یک کشور در زمان جنگ، اطمینان از تداوم آن با پراکندگی دارایی های دیجیتال آن است. امروزه در کشورهای حوزه بالتیک و دیگر کشورها، دولت‌ها تشخیص می‌دهند که وقتی مردم نمی‌دانند داده‌های شما کجاست، امنیت شما بیشتر است.

او همچنین از راه‌هایی صحبت کرد که مایکروسافت از طریق آنها توانایی‌های عملیاتی عظیم خود را برای حمایت از اوکراین به کار می‌گیرد، از جمله تماس با رهبران امنیت فناوری اطلاعات در اوکراین و همکاری با آن‌ها، مسدود کردن دسترسی به منابع اطلاعات نادرست روسیه و کمک به عقب‌نشینی از اوکراین. دروغ های کرملین همچنین در حال استفاده است هوش مصنوعی شناسایی اهداف غیرنظامی که توسط حملات روسیه ویران می شوند و ارائه فناوری رایگان به ارگان هایی مانند سازمان ملل متحد و دادگاه کیفری بین المللی که در نهایت روسیه را در قبال اقدامات خود پاسخگو خواهد دانست.


لینک منبع

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

نوشته های مشابه

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا