تشدید کمپین اطلاعات نادرست روسیه علیه جهان عرب

0 0
Read Time:3 Minute, 28 Second

انگلستان مرکز تاب آوری اطلاعات (CIR) نسبت به تشدید کمپین اطلاعات نادرست مورد حمایت روسیه که عرب زبانان در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) را هدف قرار می دهد، به گسترش تبلیغات و روایت های دروغین برای جلب توجه قلب ها و ذهن ها در جنگ خود با اوکراین هشدار داده است.

CIR تحقیقات منبع باز گسترده، رسانه های اجتماعی و تجزیه و تحلیل و تحقیقات دیجیتالی را برای تعیین وسعت این کمپین انجام داد، که از اولین روزهای جنگ، زمانی که کانال های خبری روسیه در منطقه MENA شروع به گسترش کردند، ادامه داشت. اخبار جعلی، انتشار ادعاهای رد شده مبنی بر اینکه اوکراین آزمایشگاه های مخفی سلاح های بیولوژیکی را از جمله موارد دیگر راه اندازی کرده است.

در حالی که به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته، ایالات متحده و بریتانیا به سرعت برای مقابله با جریان تبلیغات روسیه اقدام کردند و اتحادیه اروپا کانال‌های تلویزیونی تحت حمایت دولتی خود، RT و Sputnik را از پخش امواج رادیویی در جهان عرب‌زبان ممنوع کرد. در سرتاسر آفریقا، اطلاعات نادرست روسیه همچنان ادامه دارد.»

«علاوه بر این، تحقیقات ما در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر گزارش‌های متعددی را از رسانه‌هایی با هدف مخاطبان عرب و آفریقایی کشف کرده است که به جای دغل‌کاری روسیه در بنادر اوکراین، بحران‌های جهانی غذا و انرژی را به تئوری‌های توطئه بی‌اساس مرتبط با اتحادیه اروپا و ایالات متحده متهم می‌کنند. و متعاقباً امتناع از همکاری.»

CIR گفت که با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای جنوب جهان خبرنگاران خارجی را به اوکراین اعزام نکرده اند، تبلیغات روسیه، مانند روایت سلاح های بیولوژیکی، می تواند بدون چالش منتشر شود و اغلب به عنوان حقیقت در روزنامه های محلی تجدید چاپ می شود. و بیشتر در رسانه های اجتماعی تقویت شد.

به نظر می‌رسد بسیاری از تحلیل‌های رسانه‌های اجتماعی در فیس‌بوک و توییتر نشان می‌دهد که مصر به یک مرکز و یک نیروی چند برابر کننده برای این کمپین تبدیل شده است. یانکوویچ گفت: «امروز، RT Arabic دومین وب‌سایت خبری محبوب در منطقه را دارد که حتی عملکرد بهتری دارد. الجزیره

دونیا محلولی، مدرس مطالعات دیجیتال جهانی در SOAS، دانشگاه لندن، که با CIR در تحقیقات خود کار می کرد، گفت که کمپین روسیه به طور قابل توجهی در گسترش پیام های ترجیحی مسکو در سراسر منطقه موفق بوده است.

او گفت: «در نظرسنجی جوانان عرب در پایان سال گذشته، یک سوم از مردم شمال آفریقا معتقد بودند که ناتو مسئول درگیری بین روسیه و اوکراین است و تنها 17 درصد آنها را مقصر روسیه می دانند.

این نشان می‌دهد که در حالی که مخاطبان نسبت به استانداردهای دوگانه معینی در پوشش رسانه‌های غربی از جنگ اوکراین ناامید هستند، روسیه اکنون از این ناامیدی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند و روایت خود را از «نجات‌دهنده سفید پوست» از طریق یک کمپین اطلاعات نادرست جمعی در اوکراین ترویج می‌کند. منطقه.”

عملیات جهانی

منا تنها منطقه ای نیست که مردم در آن قربانی روایت های جعلی پیرامون جنگ اوکراین می شوند. سال گذشته، مرکز مقابله با نفرت دیجیتال متا را متهم کرد که به سازمان‌هایی که تحت کنترل رسانه‌های دولتی چین هستند، از جمله CGTN، گلوبال تایمز، اخبار شین هوا و خانه تی – استفاده از پلتفرم خود برای انتشار اطلاعات نادرست و تبلیغات به صدها میلیون دنبال کننده.

برخی از ادعاهای جعلی مطرح شده توسط رسانه های چینی شامل تئوری های توطئه یهودی ستیزانه مبنی بر ارتباط بین ولدیمیر زلنسکی، نخست وزیر اوکراین و جورج سوروس، سرمایه دار، و ادعاهایی در مورد ارتباط بین گروه های نئونازی اوکراین و ایالات متحده است.

در اروپا، علی‌رغم محدودیت‌هایی که در توانایی رسانه‌های روسی برای ادامه پخش وجود دارد، کمپین‌های اطلاعات نادرست رسانه‌های اجتماعی مسکو چندین روایت متمایز را متمرکز کرده‌اند.

صحبت با Computer Weekly در سال 2022، کریگ ترون از متخصصان اطلاعات تهدید آینده ثبت شده گفت که رایج ترین روایت ها شامل تلاش برای تضعیف و تفرقه در ائتلاف غربی از طریق برانگیختن اختلافات تاریخی بین آلمان، لهستان و اوکراین و تلاش برای ترسیم پناهندگان اوکراینی و تأثیر آنها بر کشورهای میزبان است.


لینک منبع

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

نوشته های مشابه

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا