اوکراینی ها مجرمان سایبری را که بیش از 3 میلیون پوند در سراسر اروپا سرقت کرده بودند، دستگیر کردند

0 0
Read Time:3 Minute, 1 Second

واحد ملی پلیس سایبری اوکراین یک عملیات مجرمانه سایبری بزرگ را که باعث کلاهبرداری از مردم در سراسر اروپا از بیش از 160 میلیون UAH (3.5 میلیون پوند) شده بود، حذف کرد. عملیات اصلی فیشینگ، انجام دو دستگیری و توقیف دارایی در سراسر کشور.

اوکراینی‌ها گفتند که عملیات آنها که در کنار بخش تحقیقات اصلی نیروی پلیس ملی، SBU (سازمان اطلاعات و امنیت ملی اوکراین) و مجری قانون از چک انجام شد، بیش از 1000 قربانی را شناسایی کرد که بیشتر آنها در چک، فرانسه بودند. لهستان، اسپانیا و پرتغال.

این باند بیش از 100 وب سایت فیشینگ راه اندازی کردند که از آنها برای به دست آوردن اطلاعات کارت بانکی استفاده می کردند و سپس از آنها برای نفوذ به حساب های قربانیان خود و سرقت وجوه آنها استفاده می کردند. این وب سایت ها تمایل داشتند محصولات مختلفی را با قیمت های کمتر از بازار عرضه کنند.

آنها همچنین دو مرکز تماس را راه‌اندازی کردند که در Vinnytsia، یک شهر کوچک در حدود 150 مایلی جنوب غربی کیف قرار دارد. و Lviv، در غرب اوکراین در نزدیکی مرز لهستان و تعدادی اپراتور را برای متقاعد کردن قربانیان به خرید استخدام کردند.

در این عملیات مأموران 30 مورد بازرسی از اموال و وسایل نقلیه داخلی در سراسر کشور و در دو مکان مرکز تماس را انجام دادند و تلفن‌های همراه، سیم‌کارت‌ها و تجهیزات محاسباتی را کشف و ضبط کردند.

مقامات دستگیر شدگان را بر اساس قسمت 4 ماده 190 قانون کیفری اوکراین که مربوط به کلاهبرداری است و قسمت 1 ماده 255 مربوط به ایجاد یک جامعه یا سازمان مجرمانه و مشارکت در آن متهم کرده اند. این اتهامات با احتمال 12 سال حبس همراه است. ده نفر دیگر در اتحادیه اروپا (EU) دستگیر شدند.

عملیات سایبری با جنگ کم رنگ نشده است

قبل از تهاجم روسیه در فوریه 2022، پلیس سایبری اوکراین یکی از فعال‌ترین پلیس‌ها در اروپا بود و به طور مکرر علیه عملیات‌های مجرمانه سایبری واقع در این کشور – از جمله وابسته‌های باج‌افزار، بسیاری از آنها، اقدام می‌کرد. با بازیگران مرتبط با روسیه مانند کلوپ.

علیرغم مشکلاتی که کشور پس از 13 ماه جنگ با آن مواجه است، عملیات سایبری این کشور در مبارزه با تهدیدی که مجرمان سایبری مستقر در اوکراین هنوز ایجاد می کنند، بسیار موثر است.

نوامبر گذشته، اوکراینی‌ها یک گروه کلاهبرداری فراملیتی دیگر را که یک طرح سرمایه‌گذاری جعلی در ارزهای دیجیتال را اجرا می‌کرد، مختل کردند و در مدت 12 ماه بیش از 175 میلیون پوند به دست آوردند.

این عملیات همچنین در آژانس اصلی یوروپل اروپا و نیروهای پلیس آلبانی، فنلاند، گرجستان، آلمان، لتونی و اسپانیا حضور داشتند. این شرکت تعدادی وب‌سایت جعلی را راه‌اندازی کرد که سرمایه‌گذاران بالقوه را با وعده سودهای کلان که هرگز محقق نشد، جذب می‌کرد، و همچنین تعدادی مرکز تماس که بین آنها بیش از 2000 نفر کار می‌کردند.

مارک لمب، مدیر عامل شرکت HighGround.io، یک تامین کننده ابزارهای مدیریت عملکرد امنیت سایبری مستقر در اسکاتلند، گفت که متأسفانه، به دلیل ادامه بحران هزینه زندگی در سراسر جهان، عملیات فیشینگ و کلاهبرداری های سرمایه گذاری جعلی در حال حاضر با موفقیت بیش از حد معمول در مورد فریب دادن مواجه شده است. قربانیان.

او گفت: «در مورد محافظت در برابر این نوع تهدیدات، به مصرف‌کنندگان توصیه می‌شود که با احتیاط تمام لینک‌های موجود در ایمیل‌ها را بررسی کنند و فقط کالاها را از سایت‌های معتبر خریداری کنند، جایی که قیمت‌ها واقعی است و هیچ چیز آنقدر خوب به نظر نمی‌رسد که درست باشد.»


لینک منبع

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

نوشته های مشابه

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا