آیا افت چشمگیر قیمت بیت کوین تقصیر شبکه ترا لونا بود؟

0 0
Read Time:3 Minute, 12 Second

قیمت بیت کوین برای اولین بار طی حدود 10 ماه اخیر از 30 هزار دلار پایین‌تر آمده و تحلیلگران می‌گویند این سقوط ارزش عوامل مختلفی دارد. اکنون تحلیل دیگری مطرح شده که می‌گوید ریزش چشمگیر قیمت بیت کوین می‌تواند تحت تاثیر عملکرد «ترا لونا» (Terra Luna) و بنیاد پشت آن باشد.

چند روز پیش، سومین استیبل‌کوین بزرگ بازار یعنی Terra USD (UST) همبستگی ارزشی خود با دلار آمریکا را از دست داد و با افت قیمت چشمگیری روبرو شد. تلاش‌ها برای بازیابی این همبستگی منجر به فروش مقدار زیادی بیت کوین و اتریوم شد و در بازاری که از قبل نزولی شده بود، فشار فروش بیشتری ایجاد کرد.

ارزش بازار UST که کوین بومی پلتفرم قراردادهای هوشمند ترا محسوب می‌شود، قبل از این اتفاق 18 میلیارد دلار بود، اما با افت 20 درصد حالا به 16 میلیارد دلار رسیده است. ولی این اتفاق چگونه رخ داد؟ ابتدا بگذارید درباره اکوسیستم ترا که UST از آن نشأت می‌گیرد، صحبت کنیم.

توضیح اکوسیستم ترا و ارتباط آن با بیت کوین

ترا لونا

ترا یک پلتفرم قراردادهای هوشمند است که از کوین بومی لونا و استیبل‌کوین UST میزبانی می‌کند. UST یک استیبل‌کوین الگوریتمی است، همیشه به‌ازای هر ۱ دلار UST باید بتوان ۱ دلار لونا خرید. پس اگر UST همبستگی خود را با دلار از دست بدهد و از همبستگی 1 دلاری به 50 سنتی برسد، هر کسی می‌تواند با پرداخت 50 دلار معادل صد UST خریداری کند و در ازای آن 100 دلار لونا بگیرد.

به دنبال فروش گسترده UST در پروتکل Anchor، معامله‌گران متوجه شدند که همبستگی این کوین با دلار در حال کاهش است. از این رو، بنیاد ترا لونا مجبور شد بخشی از بیت کوین‌های خود را بفروشد تا این همبستگی را دوباره به شبکه برگرداند. برخلاف خریدهای بیت کوینی ترا لونا که از طریق معاملات فرابورس (OTC) انجام می‌شود، فروش بیت کوین از طریق ارسال سفارش در خود بازار صورت گیرد.

به عبارت دیگر، بنیاد ترا لونا برای افزایش قیمت UST مجبور بود بیت کوین‌های خود را در بازار آزاد به فروش برساند. این اتفاق فشار فروشی را در بازار بیت کوین به وجود آورد که باعث افت قابل توجه قیمت شد. در حال حاضر مشخص نیست که این بنیاد چقدر بیت کوین فروخته است.

آیا UST تحت حمله بود؟

کوین لونا

گزارش‌ها نشان می‌دهد که فقط یک کیف پول به تنهایی 285 میلیون UST در Curve و بایننس فروخته است. این اتفاق و تخریب همبستگی با دلار باعث به وجود آمدن موجی از ترس در میان مالکان UST شد و شرایط را بدتر کرد. طرفداران ترا لونا به شدت باور دارند که این اتفاق حمله‌ای تعمدی و هماهنگ‌شده بوده است. صرافی Curve در این باره نوشت:

«دیروز یک نفر شروع به فروش حجم زیادی UST کرد، و این کوین دچار جدایی همبستگی شد. با این حال، در طرف مقابل مقاومت گسترده‌ای صورت گرفت تا همبستگی احیا شود. پس برای تامین سرمایه دلاری کافی، مقدار زیادی ETH و stETH فروخته شد.»

آن‌ها می‌گویند هدف مهاجم یا مهاجمان آسیب زدن به این پروژه بوده، چرا که این حمله در ادامه با باز کردن پوزیشن‌های گسترده فروش استقراضی در کوین لونا تکمیل شده است. فروش استقراضی زمانی صورت می‌گیرد که معامله‌گر پیش‌بینی افت قیمت را دارد.

با این حال، موسس ترا لونا در توییتی به جهت آرام کردن شرایط اعلام کرد که عاشق هرج و مرج است. البته او هم تاکید کرد که شبکه آن‌ها مورد حمله قرار گرفته و عده‌ای قصد تخریب پروژه را داشته‌اند.

از سوی دیگر، «جاستین سان»، موسس Tron در توییتی جهت حمایت از پروژه ترا لونا اعلام کرد که مشغول خرید UST است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که آدرس آقای سان حدود 1 میلیون UST در صرافی Curve خریده است.


لینک منبع

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

نوشته های مشابه

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا